uczestnicy obozu w grupie

Obóz w hiszpańskim Salou

Dzieci i młodzież z gminy Pruszcz Gdański w dniach 12-20 luty br. przebywały na obozie piłkarskim w słonecznej Hiszpanii.  

Gminne Towarzystwo Sportowe Pruszcz Gdański wraz z Ośrodkiem Sportu byli współorganizatorami zgrupowania, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci młodych sportowców.

Blisko 60-cio osobową delegację z północnej Polski w hiszpańskim Salou przywitało piękne słońce i temperatura dochodząca do 20 stopni celsjusza. Warunki do treningów idealne, gdzie oprócz wspaniałej pogody dodatkowym bodźcem zachęcającym do aktywności sportowej dla naszych podopiecznych była możliwość trenowania na wysokiej klasy boiskach, gdzie w Futbol Salou Sport Center było ich aż szesnaście.

Zajęcia piłkarskie z trenerami GTS obywały się głownie dwa razy dziennie, gdzie oprócz typowych zajęć szkoleniowych młodzież miała także możliwość sprawdzenia się podczas gier kontrolnych z zespołami z innych krajów. Okazja do rywalizacji z drużynami z Danii oraz Anglii były kolejnym cennym doświadczeniem dla młodych adeptów futbolu. Gościnnie w zajęciach treningowych brał również udział trener z Ekstraklasy – Krzysztof Brede. Osoba, która swoją charyzmą i doświadczeniem (zdobywca m.in. vice mistrzostwa Polski z Jagiellonią Białystok) w sposób naoczny podczas prowadzonych zajęć zarażał entuzjazmem i zapałem do piłki nożnej jej uczestników. Trener Krzysztof również podczas pobytu w Salou prowadził wykłady (pt. „Jak zostać piłkarzem ?”) , które z pewnością były bardzo ważnym punktem w budowaniu świadomości młodych sportowców.

Teraz troszkę o obiekcie w Salou. Uczestnicy obozu zakwaterowani zostali w urokliwych apartamentach wśród palm, śpiewu papug i sztucznej plaży. Cały kompleks mieszkalny to ogrodzona forteca, gdzie oprócz wspomnianej wyjątkowości estetyki okolicy, obiekt posiada również m.in. kryty basen, boisko do koszykówki i padla, park wspinaczkowy, mini galerię oraz wypożyczalnię rowerów. Jadalnia, która serwowała dla naszych obozowiczów wyśmienite posiłki (m.in. krewetki i ośmiornice) była również dużym atutem centrum sportowego w Salou.

Sama miejscowość Salou to również urokliwe miasteczko nad brzegiem morza Śródziemnego, które podczas wspólnego spaceru i małych zakupów udało się nam poznać. Ze względu na pozasezonowy okres wypoczynkowy miejska plaża była wolna od turystów, ale przechadzka w lutym z lodem w ręku z pewnością zapamiętamy na długo.

Jednak głównym punktem obozu pod względem poznania uroków regionu Katalonii była wycieczka do Barcelony i wizyta na słynnym stadionie Camp Nou na meczu FC Barcelona – SSC Napoli. Mecz na który wszyscy czekali zakończył się wynikiem 1:1, a jedną z bramek zdobył nasz rodak Piotr Zieliński. Poczucie atmosfery wypełnionego po brzegi stadionu (90 tysięcy kibiców) było niewątpliwie wielkim wydarzeniem dla każdego z nas. Nasi obozowicze podczas pobytu w Barcelonie mieli również okazję zobaczyć: Muzeum FC Barcelony, Plac Hiszpański, ul. La Rambla, Plażę Miejską.

Wyjazd do Hiszpanii dla dzieci i młodzieży z gminy Pruszcz Gdański to niewątpliwie wielkie przeżycie. Mimo długiej podróży autokarowej (30 godzin) pobyt w urokliwym obiekcie w Salou oraz otwartość i życzliwość hiszpańska z pewnością wszystko zrekompensowało w 100%, a nawet więcej. Do tego mecz piłkarski na najwyższym poziomie, którego na żywo mogliśmy być świadkami sprawił, że w mojej ocenie (i pewnie nie tylko mojej) wyjazd, który z pewnością trzeba powtórzyć. Czas pokaże…