Chłopiec skaczący na hulajnodze

Hulajnoga – coś więcej niż rekreacja

Już we wtorek na skateparku w Straszynie odbędą się warsztaty jazdy na hulajnodze - urządzeniu, które w ostatnimi czasie stało się bardzo popularnym środkiem transportu, jak również sposobem spędzania czasu wolnego wśród dzieci i młodzieży.
 
Czym jest hulajnoga i jak się ją posługujemy ? 
 
Hulajnoga jest jedno lub wieloosobowym pojazdem dwu, trój lub czterokołowym. Składa się z płaskiej, wąskiej platformy, na której końcach umieszczone są koła. Do przedniego koła przymocowana jest kierownica. Użytkownik hulajnogi stoi na platformie odpychając się jedną nogą od podłoża i kierując pojazdem przy pomocy kierownicy. Wydawałoby się, że każda z hulajnóg jest taka sama, jednak nic bardziej mylnego. Pomimo, że każda hulajnoga jest do siebie podobna, tak naprawdę każda z nich jest inna. Mogłoby się wydawać, że tak proste i nieskomplikowane urządzenie poza rekreacyjnym przemieszczaniem się nic nie jest w stanie nam zaoferować. Tymczasem oprócz tradycyjnych, rekreacyjnych oraz ostatnio również popularnych elektrycznych jednośladów istnieją też tzw. wyczynowe. Nie sposób porównać je do żadnej z wymienionych.
 
Kiedy jest najlepszy moment, aby rozpocząć przygodę z wyczynową jazdą ? 
 
Wszystko zależy przede wszystkim od chęci przyszłego ridera, jak również jego sprawności fizycznej. Nie ma tutaj reguły, bo czasami 10 latek może przewyższyć umiejętnościami nawet 16 latka. 
 
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego sprzętu.
 
Zwykłe hulajnogi miejskie nie nadają się do skateparku. Wyczynowa jazda na takich hulajnogach jest niebezpieczna, a już z pewnością może skutkować uszkodzeniem hulajnogi. Nie należy na nich próbować nawet najprostszych trików. Dlaczego? Hulajnogi miejskie mają zupełnie inną konstrukcję ponieważ inne jest ich przeznaczenie. Nadają się do jazdy po mieście, a nie do skoków. Hulajnogi wyczynowe skonstruowane są w taki sposób, aby wytrzymały większe obciążenia. Posiadają jednoczęściową kierownicę, wzmocniony aluminiowy podest i małe kółka. W przeciwieństwie do hulajnóg miejskich, hulajnogi wyczynowe nie składają się i nie mają amortyzacji.
 
Jaki podest dla początkującego ?
 
Pierwsza hulajnoga powinna być lekka. Nie wybierajmy masywnych modeli, lecz lżejsze przeznaczone do jazdy w skateparku. Wiadomo, im mniejszy podest, tym lżejsza hulajnoga. Dziesięciolatkowi w zupełności wystarczy podest o wymiarach 48 x 10 cm. Tylko w przypadku hulajnóg do jazdy miejskiej sprawdza się zasada: im większy podest tym bardziej komfortowa jazda. W przypadku hulajnóg wyczynowych powyższa zasada nie działa. Ważne jest natomiast, aby podest wykonany był w 100% z aluminium. Tańsze hulajnogi posiadają często stalowe elementy, np. poprzeczną część łączącą co przy „wyczynowcach” raczej odradzamy. Wreszcie podstawowy element regulujący bezpieczeństwo i komfort jazdy na hulajnodze wyczynowej to hamulec. W tych sprzętach stosuje się dwa typy: trwalszy sprężynowy  i cichszy elastyczny. W pierwszym przypadku hamulec montowany jest na śrubie dołączonej do zestawu. Sprężyna sprawia, że hamulec jest zwrócony do góry i odchylony od podestu. Drugi – to długa, metalowa, wygięta w półksiężyc płytka otaczająca kółko. Naciśniecie jej powoduje hamowanie.
 
Jak dobrać kółka ? 
 
Na początek najlepsze będą modele z małymi kółkami. Optymalny rozmiar to 100 mm. Mniejsze kółka są bardziej zwrotne, co ułatwia naukę trików.. Możemy spokojnie wybrać kółka z tańszym, plastikowym rdzeniem. Pamiętaj, że kółka możesz zawsze wymienić na takie z rdzeniem aluminiowym, jeśli zajdzie potrzeba. Nie bez znaczenia w sprzęcie tego kalibru są również łożyska. Tu, ze względu na odporność na przeciążenia i zabrudzenia, poleca się głównie łożyska maszynowe (ich jakość mierzy się według pięciostopniowej skali ABEC; im wyższa numeracja łożyska tym jazda płynniejsza i szybsza).
 
Właściwa wysokość
 
Hulajnogi wyczynowe nie posiadają regulacji wysokości kierownicy. Kupując model wyczynowy należy wybrać taki, który będzie dopasowany do wzrostu użytkownika. Optymalna wysokość kierownicy znajduje się mniej więcej między połową uda a biodrem. Ważne jest, aby nie kupować hulajnogi „na zapas”, czyli zbyt wysokiej. Znacznie utrudni to możliwość manewru hulajnogą, a co za tym idzie wykonywanie trików. 
 
Reasumując, aby móc w pełni eksploatować hulajnogi wyczynowe tworzone są zarówno specjalne przestrzenie jak i orgaznizowane są imprezy (np. mistrzostwa). W skateparkach powstają różnorodne rampy umożliwiające eksploatowanie tego sprzętu. Pojawia się także coraz więcej szkółek do nauki jazdy na hulajnogach – w tym tych wyczynowych, gdzie nawet bardzo młodzi adepci tej sztuki pod okiem instruktorów uczą się jazdy lub wykonywania ewolucji w sposób bezpieczny i zgodny z przeznaczeniem poszczególnych urządzeń. Pamiętajmy jednak, że hulajnoga tradycyjna a hulajnoga wyczynowa to nie to samo. Ta druga to sprzęt nie dla każdego. Wybierajmy je mądrze, z uwzględnieniem potrzeb i naszych możliwości.